הלקוח לא תמיד צודק. אבל הוא תמיד לקוח.

כמה פעמים נדמה לנו, אנשי המקצוע, שהלקוח שלנו לא מבין כלום במה שאנחנו עושים עבורו?
אין איש מקצוע, ולא משנה תחום עיסוקו – שלא חווה על בשרו הערות ובקשות של לקוחות שלדעתו שרק פגעו בתוצר הסופי שהוציא תחת ידיו.
בין אם זה עיצוב מזעזע של חלל הבית, בחירות שירים איומות בחתונה או סתם החלטות הזויות לגבי אתר האינטרנט החדש – לאנשים כנראה פשוט אין מושג בדברים, שאיך נאמר – אין להם מושג בהם.
תחום הפקת הסרטים אינו שונה פה. הלקוחות אינם מהססים לבקש תוספות של זמן לסרטים שכבר כך ארוכים ומתישים, להחליף את המוזיקה שנבחרה בקפידה למשהו אחר לחלוטין נטול כל קשר לסרט ועוד…
וכמו תמיד, מעל הכל מרחפת האימרה: "הלקוח תמיד צודק". פה אני חושב שהמשפט צריך להיות: "הלקוח לא תמיד צודק, אבל הוא תמיד לקוח".
כל עסק שואף להוציא תחת ידיו לקוחות מרוצים. הדילמה כיצד לנהוג במקרים בהם לדעתך כאיש מקצוע הלקוח פוגע באיכות המוצר שלו במו ידיו, אינה פשוטה. האם להתעקש ולהתנגד תוך שמירה על הרמה המקצועית, או לתת ללקוח לבצע כל שינוי רע ככל שיהיה, ובלבד שירגיש גיבוי מצד איש המקצוע?
היו לי אף מקרים בהם לקוח ביקש לבצע שינויים מסויימים בסרט שלו (מבלי להבין את ההשלכות של בקשות אלו על אופיו של הסרט כמובן…) וכאשר צפה בתוצאה שלאחר אותם שינויים התאכזב ובא אלי בטענות. "אתה ביקשת לעשות את השינוי הזה" מיהרתי להסביר. "לא היית צריך להסכים" הפתיע הלקוח.
"מתפקידך כבעל מקצוע להודיע לי מתי אני טועה" המשיך להתעקש.

האם הצדק איתו? האם בנוסף על תפקידנו כנותני שירות עלינו גם לוודא בכל רגע שהלקוח אינו מבצע טעות שעליה יתחרט בהמשך הדרך?
בעולם צרכני המקדש את השירות מעל הכל נדמה כי חיו של איש המקצוע קשים מתמיד אל מול קהל הלקוחות שלו.

האם גם לכם יש לקוחות שיורים לעצמם ברגל?
ספרו לי בתגובות…
אודות המחבר

השארת תגובה